Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykonanie instalacji i pomiary
Autor Wiadomość
matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-03-19, 22:22   

kkas12 napisał/a:
Protokoł sporządzić również może, ale usankcjonować musi go osoba z odpowiednim wpisem w świadectwie kwalifikacyjnym.
Jeśli oczywiście ma zaufanie do tego co fizycznie badanie przeprowadził.
To mało poważne. Równie dobrze może kolega "klepnąć" wykonanie instalacji elektrycznej piekarzowi ... bo ma kolega do niego zaufanie.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-03-19, 22:33   

Więc klep jeśli uważasz, że piekarz jest elektrykiem.

Wielokrotnie tak robiłem i to zarówno ja parafowałem jak i mnie parafowano.

Zauważ, że takie "klepanie" jest niejako wymuszone prawem.
Osoba z D pomiarów wykonywać fizycznie nie może jeśli E nie posiada, ale protokoł podpisuje.
I nie wciskaj mi kitu, że nie mogąc mierzyć taka osoba w pomiarach czynnie uczestniczy.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-03-19, 22:42   

kkas12 napisał/a:
Więc klep jeśli uważasz, że piekarz jest elektrykiem.

Wielokrotnie tak robiłem i to zarówno ja parafowałem jak i mnie parafowano.

Jak widzisz ja nie klepie , nie wkładaj mi swoich nawyków w moje czyny. A po powyższych słowach, hmm , chyba nie powinieneś zabierać głosu w tym dziale kolego - troche nie wiesz o czym mówisz , stawiasz się wyżej niż komisja egzaminująca elektryków tylko na podstawie swojego "zaufania".

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-03-19, 23:03   

Bzdury piszesz kolego.
Napisałeś swoje? Napisałeś.
Ja też napisałem co napisać miałem po zbyt gorliwym wpisie jednego z poprzedników. A że opacznie rozumujesz to już nie mój problem.
Dyskutuj z prawem które dozorowi zabrania fizycznie pomiarów wykonywać jeśli nie ma eksploatacji a wymusza podpis pod protokołem. A takich ludzi jest mnóstwo.

Do autora zaś należy co z tej dyskusji "wyniesie".

A komisja egzaminacyjna nie ma nic do protokołów z badania instalacji elektrycznych i do tego kto komu ufa.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 09:48   

kkas12 napisał/a:
Bzdury piszesz kolego.
- gdzie te bzdury zauważyłeś?
kkas12 napisał/a:
...po zbyt gorliwym wpisie jednego z poprzedników
- gdzie nadgorliwość innych kolegów ?
To raczej Ty kolego czytasz to co chcesz przeczytać i siłą lobbujesz swoją dziwną racje i "mojszość" ;) Autor zadał konkretne pytanie (Ty go chyba nie zrozumiałeś) i dostał odpowiedzi konkretne i fachowe (wybacz) poza Twoją.
Jeszcze raz powtórzę, elektryk bez wpisu w świadectwie kwalifikacyjnym: "... i kontrolno, pomiarowym", pomiar wielkości elektrycznych może sobie zrobić jedynie na własne potrzeby pod warunkiem , że umie obsłużyć miernik i wie jak zinterpretować wyniki , bo nikt go nie sprawdził w tym zakresie! Od osób z w/w wpisem wymaga sie powyższych umiejętności, więc wyniki pomiarów mogą trafić do protokołu.

kkas12 napisał/a:
Dyskutuj z prawem które dozorowi zabrania fizycznie pomiarów wykonywać jeśli nie ma eksploatacji a wymusza podpis pod protokołem. A takich ludzi jest mnóstwo.

W kwestii wykonywania pomiarów, jeżeli nie masz E więc się za nie nie bierzesz albo zdaj egzamin kwalifikacyjny skoro chcesz mierzyć, to proste.
Wykonujesz, jak widzę, pomiary jednoosobowo , jak masz E i D - sprawa załatwiona.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 14-03-19, 13:50   

Zgodnie z prawem, fizyczną czynność na instalacji elektrycznej pod tytułem pomiary, może wykonać jedynie osoba posiadająca kwalifikacje E z odpowiednim wpisem.

Interpretacja z ministerstwa:

Cytat:
Zgodnie § 5 i § 6 ww. rozporządzenia świadectwa kwalifikacyjne eksploatacji (kategoria „E”) muszą posiadać osoby wykonujące prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Należy przez to rozumieć, że są to osoby bezpośrednio wykonujące czynności eksploatacyjne. Kwalifikacjami eksploatacji muszą się wykazywać wszystkie osoby zatrudnione na stanowiskach, na których wykonywana jest praca nazywana „fizyczną”.
Świadectwa kwalifikacyjne kategorii „D” i „E” są to dwa, różniące się od siebie uprawnienia, upoważniające do różnych, odmiennych czynności:
-dozór, do kierowania czynnościami osób posiadających kwalifikacje określone świadectwami kategorii „E” oraz nadzoru nad właściwą eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (§ 5 pkt 2),
-eksploatacja, do wykonywania prac w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym (§ 5 pkt 3).
Nie należy zatem twierdzić, że osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne dozoru (kategoria „D”) może wykonywać wszystkie prace, które wykonują osoby z kwalifikacjami „E”.
Według § 6 rozporządzenia, wymagana wiedza osób ubiegających się o uzyskanie świadectw kwalifikacyjnych w kategorii „E” i „D”, w zakresie zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych jest taka sama, nie należy jednak tego utożsamiać z uprawnieniami do ich praktycznego wykonywania.
Analiza zapisów pozostałych punktów § 6 ww. rozporządzenia wskazuje również na odmienne wymagania z zakresu wiedzy stawiane przed osobami ubiegającymi się o świadectwa kwalifikacyjne kategorii „D” oraz kategorii „E”. W przypadku świadectw „D” wymagana jest znajomości przepisów, norm, instrukcji itd., dla szerokiego spektrum prac i relacji techniczno-organizacyjnych, występujących w sektorze energetyki w warunkach normalnych oraz w sytuacjach awaryjnych, natomiast dla świadectw „E” - znajomość zasad budowy, eksploatacji, działania oraz instrukcji postępowania w razie awarii urządzeń, instalacji i sieci.
Dlatego też osoba posiadająca tylko kwalifikacje kategorii „D” nie może zajmować się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, w tym wykonywać prace i czynności, dla których wymagane są kwalifikacje potrzebne na stanowisku eksploatacji (kwalifikacje kategorii „E”).
Jednocześnie chciałbym poinformować, że Minister Energii, jako organ administracji rządowej, nie jest uprawniony do przedstawiania wiążącej wykładni przepisów prawa (dokonywania ich interpretacji). W indywidualno-konkretnym przypadku wykładni przepisów dokonuje podmiot stosujący prawo lub Sąd powszechny.

Z poważaniem,

Naczelnik Wydziału
Head of Unit

Ministerstwo Energii
Ministry of Energy

Departament Elektroenergetyki i Ciepłownictwa
Electricity and Heating Department

Tutaj odpowiednie rozporządzenie: http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20030828.pdf
W nim dokładny zakres jego stosowania.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 15:41   

Zostawmy protokoły. W tej kwestii jest wszystko jasne.

Na początek jednak przeczytaj sobie kolego matik kto jest upoważniony do wykładni przepisów. Twego nick'a tam nie widać.
Więc troszkę pokory zanim po raz kolejny napiszesz kto może a kto nie może w tym temacie się wypowiadać.

I zrozum, że nikt mnie nie zmusi jeżeli mam tylko D (i tu wcale nie muszą być pomiary) bym czynnie w badaniach okresowych instalacji elektrycznych uczestniczył. Dla mnie to czas stracony.
Pomiary wykonuje osoba którą wskażę (bo ją znam, z nią pracuję i jej ufam) a ja wtedy protokoł podpisać mogę.
Dotarło???

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 18:28   

kkas12 napisał/a:
I zrozum, że nikt mnie nie zmusi jeżeli mam tylko D
Owszem, możesz sobie podpisać jako "Sprawdzający" i tyle. A osoba której zlecisz wykonanie ma się okazać Świadectwem E (z w/w wpisem) a nie Twoim zaufaniem i podpisać się jako "Pomiarowiec" na protokole. I doskonale o tym wiesz , tylko nie wiem w co brniesz.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 18:58   

Ty dalej chcesz udowodnić coś czego w stanie udowodnić nie jesteś.
Ja nikomu nic nie zlecam.
Ja wysyłam pracownika by dokonał okresowego sprawdzenia instalacji. O ma E "pomiarowe i towarzyszy mu druga osoba".
A osoba która fizycznie z miernikiem biegała może tylko podpisać się że pomiary wykonała. Chociaż i tego nie musi.
A nawet gdyby podpisała to dla usankcjonowania protokołu jest to jednak za mało.
Więc ja z D zgodnie z prawem protokoł podpisuję. I wcale moje D nie musi być "pomiarowe".
Dowiedz się kto może dokonywać oceny stanu instalacji w badaniach kontrolnych/okresowych.
Więc nawet jak by ten co mierzy nie miał stosownego (np: ważnego) świadectwa to i tak w niczym to nie przeszkadza. Ale może to mieć jednak znaczenie gdyby doszło do wypadku.

I nie ma pozycji "sprawdzający" kolego =P~ więc nie nadinterpretuj i swojego "prawa" nie twórz bo do niczego ono nie pasuje.
Chociaż oczywiście ty możesz w swoich protokołach wpisać nawet datę chrztu.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 20:19   

kkas12 napisał/a:
I nie ma pozycji "sprawdzający"
Jak wolisz to "Zatwierdzający"
A tu ciut lektury , może się przyda, bo dłużej nie chce mi się z "koniem kopać" :
http://sep-belchatow.pl/a...o_pomiarowe.pdf

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 20:39   

Cytat:
Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych,…, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
Rozumiesz to co podkreśliłem i wytłuściłem???
Cytat:
...o żadnym pomocniku (z uprawnieniami „E”) w ustawie nie ma wzmianki, wobec czego jego podpis nie jest konieczny...

Widzisz sam jakie głupoty pisałeś.
Ponadto to co kolega moderator zamieścił jest jednak trochę młodsze od tego czym ty usiłujesz nas mamić.
I dlatego, że jest młodsze jest aktualne.

A to co napisał Naczelnik Wydziału Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa jest odpowiedzią na pytania jakie zadał kompetentnym osobom kolega kozi.
A pytał właśnie o to czy posiadacz D może fizycznie pomiary wykonywać.

Wiec zrozum, że nie może.
Czy jest to słuszne?
Moim zdaniem nie.

P.S.
A "zatwierdzić" to ja mogę preliminarz wydatków na przykład :)

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 20:46   

no masz! , znowu głupoty pisałem
To że chcesz "klepać" podpis za czyjąś robotę to głupoty ?, więc albo je robisz i podpisujesz jako pomiarowiec , albo tylko czynisz powinność zatwierdzającego i co jeszcze chcesz drążyć ?

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 21:11   

Co i jak ja robię nie tobie oceniać.
Zaś to, że nie rozumiesz tego co moderator zamieścił nie jest moim problemem.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-03-19, 22:00   

kkas12 napisał/a:
Co i jak ja robię nie tobie oceniać.
I tu się w pełni z Tobą zgadzam , Masz "D" - masz świadomość ;)

Odpowiedz do tematu