Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań o prąd elektryczny- jak to działa?
Autor Wiadomość
patryjk5 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-05-19, 15:53   Kilka pytań o prąd elektryczny- jak to działa?

Witam. Ogólnie chciałbym zrozumieć prąd, jak to wszystko działa ale średnio mi to wychodzi i stwierdziłem ,że spróbuję napisać tutaj i może dostanę odpowiedź na pytania które mnie zastanawiają.Z góry przepraszam za zadawanie takich beznadziejnych pytań ale naprawdę chciałbym to zrozumieć.

1. Wiem ,że akumulator 12 V mnie nie zabije, z prawa Ohma można wyliczyć jakie natężenie przez nas przepłynie i jest ono bezpieczne ale przyjmijmy ,że mam akumulator 12V i będzie taka sytuacja: Nieizolowanym drutem doprowadzam do zwarcia akumulatora 12 V i trzymam ten drut cały czas w ręce, na pewno będzie iskrzyć, ale czy trzymając go będzie kopał mnie jakiś prąd? Jak tak to chociaż mniej więcej w jakich to będzie granicach?
2. Przyjmijmy ,że człowiek ma rezystancję 1000ohm, napięcie wynosi 230 V. Natężenie= 230/1000= 23mA. Taki prąd przepłynie przez człowieka. Czytałem ze taka w miarę bezpieczna granica jest to około 30mA. Czy już przy 23mA człowiek nie ma żadnej kontroli i nie może się oderwać żadnym sposobem?
3. Nie ma znaczenia czy urządzenie ma 220V 3A czy 220V 10A (przynajmniej przy takich wartościach ) bo przez człowieka przepłynie prąd zależny od rezystancji jego ciała? Czyli tak jak tam wyżej liczyłem 0,23A czy się mylę? Jeśli się mylę to jak to jest?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

patryjk5 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-05-19, 20:47   

Odnośnie punktu drugiego już wiem. Wychodzi 230mA a bezpieczne jest do 30mA co za tym idzie dużo więcej i mój błąd w obliczeniach ale nadal nie wiem 1 i 3 :(

Odpowiedz do tematu