Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana instalacji elektrycznej po zalaniu
Autor Wiadomość
Alinda 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-09-18, 10:41   Wymiana instalacji elektrycznej po zalaniu

Szanowni Państwo,
Mam taki problem. Z powodu zalania łazienki i przedpokoju, przez sąsiada z góry, doszło do uszkodzenia mojej instalacji elektrycznej w przedpokoju, na przewodzie doprowadzającym prąd do kuchni (Tego ubezpieczyciel nie kwestionuje)
Przed zalaniem była to instalacja starego typu - aluminiowa. W pierwszej fazie prac część instalacji została wymieniona na instalację nowego typu w przedpokoju, kuchni oraz łazience.
Po wymianie wezwałam "pomiarowca" który sprawdził, i z powodu wyników pomiarów nakazał wymianę całej instalacji, nakazał dostosowanie całej instalacji do wymagań obowiązujących przepisów. Czyli musiałam przeprowadzić remont instalacji dalszej części mieszkania, dwóch pokoi. A to już ubezpieczyciel kwestionuje.

I tu moja prośba o wskazanie przepisów, aktów prawnych, konkretnych paragrafów na potwierdzenie uzasadnienia wymiany instalacji elektrycznej. Jeśli ktoś byłby uprzejmy zapoznać się z wynikami wykonanych pomiarów będę niezmiernie wdzięczna za wszystkie porady co w tej sytuacji należałoby zrobić.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 02-10-18, 09:46   

Alinda napisał/a:
I tu moja prośba o wskazanie przepisów, aktów prawnych, konkretnych paragrafów na potwierdzenie uzasadnienia wymiany instalacji elektrycznej.

Takim dokumentem jest protokół z pomiarów instalacji elektrycznej wystawiony przez osobę uprawnioną (przez elektryka ze świadectwem kwalifikacji).
Dodatkowo, może koleżanka wykonać sobie opinię techniczną przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w specjalności elektrycznej, lub wynająć rzeczoznawcę, który wykona dogłębną analizę sytuacji i sporządzi odpowiednią dokumentację.

Nie ma przepisu prawnego obligującego do wymiany instalacji, gdyż to jest jedynie zależne od jej stanu co potwierdza pomiar wykonany przez elektryka przynajmniej raz na pięć lat.

Alinda 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-10-18, 09:58   

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu